Slide toggle

Witaj w Buju

Witaj na stronie zabawek "Buju" - mamy nadzieję, że znajdziesz tutaj odpowiednią zabawkę!

Wybierz zabawkę, która Ci się spodoba, a my postaramy się byś jak najszybciej mógł podarować ją wybranej Ci osobie ;)

Masz pytanie?

Poniedziałek-Piątek: 09:00 - 18:00 668 476 523 kontakt@buju.com.pl

Polub nas na Facebooku

Buju Blog

Cześć, witaj na blogu "Buju" - znajdziesz tutaj kilka ciekawostek odnośnie zabawek ich pielęgnacji, ozdabianiu, a także wiele ciekawostek czy informacji!
Wosk

Wosk pszczeli – Zrób sam

Poniżej prezentujemy Państwu jak przygotować swój własny, domowy i naturalny wosk pszczeli. Będziemy potrzebowali w sumie trzech składników: olej mineralny lub parafina, olej kokosowy i wosk pszczeli.

W Internecie możemy znaleźć wiele przepisów na zrobienie wosku pszczelego. My skusiliśmy się na skorzystanie z instrukcji Pani Ani z blogu – http://www.any-blog.pl – prosty i nieskomplikowany i co najważniejsze skuteczny.

Zgodnie z tym przepisem musimy przygotować ww. wskazane składniki w proporcji 25% – 75%, gdzie wosku pszczelego będzie 25%, a pozostałych olejów 75%.

W zależności jaką ilość gotowego wosku zamierzacie przygotować, u mnie wyszło to w proporcji 100g wosku pszczelego, 150 g parafiny, 150 g oleju kokosowego (wybrane przez mnie oleje można zastąpić np. olejem mineralnym, z orzecha włoskiego, lnianym).

Przygotowanie:

– wosk pszczeli kroimy nożem lub ścieramy na tarce o grubych oczkach. Ja wybrałem opcję starcia na tarce – ciężkie to zadanie gdyż wosk jest bardzo twardy.

– następnie najważniejsza część czyli połączenie składników w kąpieli wodnej. Na kuchence ustawiamy garnek z wodą, do którego wkładamy mniejszy garnek lub kubek, do którego dodajemy wszystkie składniki. Na małym ogniu podgrzewamy garnek z wodą i mieszamy w mniejszym garnku z olejami aż do całkowitego ich połączenia.

– po połączeniu się składników wyciągamy mniejszy garnek z kąpieli i od razu przelewamy do przygotowanego pojemnika – w moim przypadku jest to słoik.

Zostaje nam tylko poczekać, aż wosk ostygnie.

W przypadku dodania olejów żółtych (lniany, z orzecha włoskiego) oraz rezygnacji z oleju białego (mineralny oraz kokosowy) to kolor wosku i potem drewna będzie bardziej intensywny. Dzięki woskowi pszczelemu gotowy preparat ma miły i bardzo delikatny zapach miodu.

Sposób nałożenia: Najpierw należy przeszlifować daną rzecz papierem ściernym zaczynając od gradacji 100, a kończymy na gradacji min. 240, która nada bardzo gładką powierzchnie (czasami szlifuje również papierem ściernym o gradacji ponad 1000). Następnie po przeszlifowaniu należy naszą drewnianą rzecz przetrzeć wilgotna szmatką by oczyścić ją z kurzy i pyłu. Kolejnym etapem będzie już nałożenie wosku i wtarcie go za pomocą bawełnianej szmatki – nakładając cieniutką warstwę raz po raz, a nadmiar wosku, którego nie wchłonie już drewno, usuńcie drugą czystą szmatką

Tak sporządzony wosk pięknie odżywi i zabezpieczy przed wodą nasze drewno.

W uwagach do zamówienia mogą Państwo wybrać czy zabawki mają być pokryte naturalnym woskiem.

Farba tablicowa

Farba tablicowa – Zrób sam

Farba tablicowa stała się ostatnio bardzo popularną farbą wykorzystywaną nie tylko w pokoju dla dzieci, ale też w kuchni, salonie itp.

Farby tablicowe są dostępne w prawie każdym sklepie z farbami, artykułami do remontu itp., jednak niekiedy ich cena jest bardzo wysoka w porównaniu do pojemności puszki z farbą.

Na szczęście można zrobić samodzielnie taką farbę i to nie tylko w kolorze czarnym.

Przepis do zrobienia farby tablicowej jest bardzo prosty. Potrzebujemy tylko dowolną farbę akrylową w wybranym kolorze oraz talk (najlepiej talk techniczny drobnoziarnisty).

Na 250 ml farby potrzebujemy 50 g talku.

Talk do farby dodajmy w małych ilościach i dokładnie mieszamy – nie mogą zostawać grudki.
Taka farba jest matowa, bez połysku, ale jednocześnie nie traci na kolorze i oczywiście zachowuje się jak farba tablicowa.

 

Parasolka Bujak

Dlaczego warto kupować drewniane zabawki?

Zabawki, które zalewają nasze sklepy, a później pokoiki naszych dzieci, a niekiedy całe mieszkania/ domy to zabawki plastikowe importowane najczęściej z Chin. Cechą główną takich zabawek jest odwzorowany kształt np. ulubionej postaci z kreskówki, mnogość kolorów czy wydawanie dźwięków. Na szczęście coraz częściej te plastikowe, chemicznie barwione i wizualnie wypaczone zabawki wzbudzają wiele kontrowersji wśród rodziców. Nieśmiało, ale jednak, rośnie świadomość rodziców odnośnie kupowania zabawek dla dzieci. Coraz częściej kupowane są zabawki drewniane, które nie tylko wyglądają, cieszą i bawią ale również uczą i wpływają na wyobraźnie naszych dzieci. Prawdą jest, że nasze dzieci są przesycone kolorowym światem zabawek oraz telewizji. Nie potrzebują one migoczących, głośnych zabawek, aby się dobrze rozwijać. Dodatkowo plastikowe zabawki przeważnie z góry określają sposób zabawy, zamykając w ten sposób drogę do samodzielnego jej poznania i rozwijania własnej wyobraźni i kreatywności.

Większość zabawek importowanych z Chin jest nie tylko słabej jakości, ale zawierają szkodliwe substancje.

Dlatego drewniane zabawki, wykonane z naturalnych składników, cieszą się coraz większą popularnością i wypierają z naszych bawialni te plastikowe.

Drewniane zabawki są przede wszystkim:

  • są wytrzymałe, nie pękają , nie kruszą się, mogą więc służyć kilku pokoleniom,
  • są miłe w dotyku i nie mają ostrych krawędzi,
  • dziecko podczas zabawy taką zabawką, uczy się kreatywności, rozwija motorykę, czego nie można powiedzieć o plastikowych odpowiednikach, które same się poruszają i mówią, tym samym ograniczając rozwijanie umiejętności dziecka,
  • prostota wykonania zabawek drewnianych zmusza dziecko do użycia wyobraźni, co pomaga w kształtowaniu jego cech charakteru,
  • są przede wszystkim naturalne!

Jedynym minusem drewnianych zabawek jest cena, która jest trochę wyższa nich zabawek plastikowych. Natomiast drewniane zabawki są ponadczasowe, a ich zalety od lat niezmiennie takie same.

Dużą zaletą i chyba najważniejszą jest to, że drewniane zabawki aktywują rodziców do zabawy z dzieckiem. Żadna zabawka nie powinna zastępować dziecku obecności i uwagi rodzica.

show

Witamy na stronie Fundacji Buju 🙂

Celem naszej fundacji jest promowanie, popularyzowanie wyrobów (zabawki, gadżety, gry itp.) wykonanych z drewna!

Z natłoku innych prywatnych obowiązków jesteśmy zmuszeni do tymczasowego zamknięcia zamawiania naszych zabawek online. W przypadku chęci zakupu proszę o napisanie do nas na maila -> kontakt@buju.com.pl

Pozdrawiamy!